Adrian Veștea a afirmat luni seară, după ce Parlamentul a respins învestirea Guvernului pe care îl propusese, că și-a îndeplinit responsabilitatea până la capăt și a avertizat că România riscă să intre într-o nouă perioadă de instabilitate politică, cu efecte asupra unor proiecte strategice. Veștea a accentuat că și-a asumat mandatul într-un moment dificil și că a încercat să formeze un Executiv într-un interval în care România nu își permite întârzieri.
„Sunt proiecte importante care nu așteaptă întârziere” „După cum am spus-o încă din prima zi, când am fost nominalizat pentru a forma Guvernul, am tratat acest aspect cu responsabilitate. Știu că sunt 47 de zile din momentul în care a picat Guvernul. Sunt proiecte importante care nu așteaptă întârziere”, a afirmat acesta.
Premierul desemnat a invocat în special termenele privind Planul Național de Redresare și Reziliență și obiectivele de politică externă. „Programul Național de Redresare și Reziliență are doar 70 de zile pentru a fi negociat și închis, cu foarte multe jaloane. De asemenea, accederea în OCDE este o prioritate pentru România.
De asemenea, operaționalizarea proiectului SAFE reprezintă unul dintre lucrurile importante care trebuie să contribuie la securitatea României, iar ceea ce cred că este foarte important este stabilitatea și încrederea românilor”, a spus Veștea. „Am considerat că este necesar să răspund la această provocare” El a afirmat că a acceptat nominalizarea dintr-un sentiment al datoriei, deși ocupa deja o funcție obținută prin vot direct. „Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă, pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot uninominal.
Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa”, a afirmat premierul desemnat. Veștea consideră că respingerea Cabinetului prelungește criza politică.
„În perioada următoare va fi tot o perioadă de nesiguranță, o perioadă de neliniște pentru români, iar ceea ce cred că este foarte necesar este ca România să ajungă într-o direcție” de stabilitate, a afirmat el. Veștea despre negocieri Întrebat despre negocierile purtate inclusiv cu AUR, Adrian Veștea a spus că a considerat firesc să discute cu toate formațiunile dispuse la dialog. „Am considerat că este necesar și responsabil, din partea mea, atâta vreme cât eram nevoit să trec acest Guvern, să stau de vorbă cu toate formațiunile politice și să le ascult punctele”, a afirmat el.
Premierul desemnat a precizat că nu a făcut promisiuni în schimbul unui eventual sprijin parlamentar. „Le-am promis că încercăm să găsim soluții” „Nu le-am promis altceva decât că voi sta permanent la discuții, voi prelua ideile bune, vom încerca să identificăm soluții cât mai bune pentru economia României, fiindcă principala problemă pe care au ridicat-o erau temele economice”, a spus Veștea. Întrebat dacă președintele Nicușor Dan știa despre dialogul cu AUR, acesta a răspuns: „Nu am avut o astfel de decizie din partea președintelui”.
„Am vorbit cu cine mi-a cerut” Referitor la criticile conform cărora nu ar fi discutat cu toate partidele parlamentare, Veștea a explicat că a răspuns doar invitațiilor primite. „Eu am vorbit cu partidele parlamentare care mi-au solicitat acest lucru”, a spus el. Întrebat de ce nu a mers și la USR, premierul desemnat a precizat: „La USR am fost datorită unei invitații în care mi s-a spus că au să-mi prezinte o serie de proiecte care țin de economie.
La USR nu am avut niciodată o invitație și nu am avut de ce să răspund”. „Mi-am făcut datoria” Veștea a susținut că, indiferent de rezultat, și-a îndeplinit obligația politică și morală. „Eu știu că mi-am făcut datoria.
Am avut o săptămână în care am încercat să creionez un program de guvernare, să am alături de mine un Guvern responsabil care să poată să răspundă necesităților”, a afirmat el. Întrebat dacă reprezentanții AUR i-au dat impresia că vor vota Cabinetul, Adrian Veștea a evitat să speculeze asupra intențiilor formațiunii. „Nu a fost o decizie fermă, este decizia fiecărui partid politic”, a spus acesta.
„Consider că am conștiința împăcată, mi-am făcut datoria”.
