Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată ISU Timiș/În urma impactului, autoturismul a fost proiectat și a rămas blocat între tramvai și un copac din apropiere, fiind nevoie de operațiuni de descarcerare Accident grav în Timișoara, unde un tramvai și un autoturism s-au ciocnit violent pe Bulevardul Revoluției, în apropierea Palatului Administrativ. Șoferul a rămas încarcerat, fiind nevoie de intervenția pompierilor, SMURD și echipajelor de descarcerare.

Autoritățile au deschis o anchetă pentru stabilirea cauzelor. Un accident rutier deosebit de grav a avut loc vineri în Timișoara, în zona centrală, în apropierea Palatului Administrativ Timișoara. Un tramvai și un autoturism s-au ciocnit violent pe Bulevardul Revoluției 1989, la intersecția cu strada Nicu Filipescu, provocând o intervenție amplă a echipajelor de urgență.

În urma impactului, autoturismul a fost proiectat și a rămas blocat între tramvai și un copac din apropiere, fiind nevoie de operațiuni de descarcerare. La fața locului au intervenit echipaje complexe de salvare, inclusiv pompieri de la ISU Timiș și echipaje medicale SMURD. „La fața locului s-au deplasat de urgență o autospecială de primă intervenție și comandă, o autospecială de stingere cu modul de descarcerare, o autosanitară SMURD și 10 pompieri.

În accident a fost implicat un tramvai, în care se afla doar vatmanul, și un autoturism în care se afla doar șoferul. În urma impactului, șoferul autoturismului a rămas încarcerat. Echipajele de intervenție lucrează pentru extragerea victimei și asigurarea măsurilor PSI necesare“, au transmis reprezentanții ISU Timiș.

După intervenția echipajelor de descarcerare, șoferul a fost extras din autoturism. Acesta era conștient în momentul salvării și a fost preluat imediat de un echipaj medical, fiind transportat la spital pentru investigații suplimentare. Polițiștii au demarat cercetări pentru a stabili cu exactitate cauzele producerii accidentului.

Conform primelor date, conducătorul auto ar fi efectuat un viraj la stânga pe culoarea verde a semaforului, fără a respecta marcajele rutiere. „Un bărbat în vârstă de 44 de ani a condus un autoturism pe bulevardul Revoluției 1989, dinspre strada Andrei Mocioni, iar la intersecția cu strada Nicu Filipescu nu ar fi respectat marcajul rutier obligatoriu înainte, efectuând manevra de viraj la stânga, pe culoarea verde a semaforului electric, intrând în coliziune cu un tramvai condus de o femeie în vârstă de 30 de ani, care circula din aceeași direcție, pe banda paralelă de mers. În urma impactului a rezultat rănirea conducătorului auto în vârstă de 44 de ani, acesta fiind transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative. În cauză, polițiștii efectuează cercetări pentru stabilirea tuturor împrejurărilor producerii evenimentului rutier“, au transmis reprezentanții IPJ Timiș.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *