Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » OPINIE | România anunță în două zile ce a neglijat ani de zile și accelerează modernizarea apărării: patru măsuri anti-dronă, luate pe repede-înainte OPINIE | România anunță în două zile ce a neglijat ani de zile și accelerează modernizarea apărării: patru măsuri anti-dronă, luate pe repede-înainte 25 iun. 2026 Adrian Popa • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul În doar două zile, România a anunțat patru măsuri importante pentru securizarea teritoriului său, penetrat frecvent de drone provenite, accidental sau nu, din conflictul ruso-ucrainean de la graniță. Situația i-a determinat pe unii aniști militari să se întrebe dacă nu cumva țara este un punct vulnerabil al NATO pe flancul estic, după cum au notat experții de la prestigiosul think tank american Jamestown .

Un general român cu care am vorbit recent a confirmat că lipsa unei reacții pentru neutralizarea măcar a unuia dintre aceste vehicule fără pilot poate afecta imaginea Alianței și forța de descurajare a acesteia în regiune. „După incidentul cu drone de la Galați, România ar trebui să intercepteze următoarele drone rusești care îi încalcă spațiul aerian, pentru a restabili și a reafirma capacitatea de descurajare convențională pe flancul estic”, notează analiștii Jamestown. Totuși, după ani în care a acționat precum protagoniștii pildei drobului de sare, țara a început să facă pași decisivi pentru a se asigura că poate încerca să combată aceste amenințări, în loc să se roage doar să nu îi cadă dronele cuiva literar în cap.

Concret, în doar două zile, Guvernul a anunțat patru măsuri venite târziu, foarte târziu, în urma a peste 30 de incursiuni de drone rusești și la peste patru ani de la izbucnirea războiului la scară largă de la granița sa, dar totuși binevenite. Precizez că anunțarea în rafală a acestor măsuri nu înseamnă însă că ele au fost gândite și adoptate rapid. Dar să vedem despre ce este vorba.

Ieri, am aflat că Bucureștiul a comandat sisteme de apărare aeriană Skyranger 35 de la compania germană Rheinmetall. Montate pe vehicule blindate, aceste turele folosesc un tun de 35 mm și muniție programabilă pentru a distruge drone, rachete și amenințări la joasă înălțime. Tot ieri, MApN a transmis o nouă veste: sistemul de drone interceptoare Merops, de producție americană, a fost integrat oficial în dispozitivul național de apărare.

Aceasta este o soluție anti-dronă de joasă altitudine bazată pe inteligență artificială. Sistemul utilizează senzori optici, termici, radare și drone de interceptare autonome pentru a detecta și distruge ținte aeriene mici. Astăzi, știrile pozitive au continuat.

Ministerul interimar al Apărării, Radu Miruță, a anunțat semnarea contractului cu compania israeliană Rafael pentru achiziția de sisteme antiaeriene Spyder, în valoare de 2 miliarde de euro, care asigură protecție împotriva dronelor și rachetelor. Acestea vor forma baza unui viitor „Iron Dome” local. MAI a acționat, de asemenea, după cele două incidente grave de securitate petrecute recent în România.

Tot astăzi, instituția a anunțat că va achiziționa sisteme avansate pentru detectarea și monitorizarea vehiculelor maritime fără pilot, cu scopul de a consolida securitatea la Marea Neagră.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *