Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Analize » Australia vinde Canadei un sistem radar de ultimă generație, în valoare de 1,5 miliarde de euro Australia vinde Canadei un sistem radar de ultimă generație, în valoare de 1,5 miliarde de euro 22 iun. 2026 Ștefan Munteanu • Analize –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: Northrop-Grumman. Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Australia și Canada au semnat luni un acord de apărare în valoare de 2,5 miliarde de dolari australieni (aproximativ 1,5 miliarde de euro), prin care Ottawa va achiziționa un sistem radar avansat de supraveghere peste orizont dezvoltat de industria australiană, relatează Reuters .

Ministrul australian al Apărării, Richard Marles, a descris contractul drept cel mai important export de tehnică militară realizat vreodată de Australia și prima vânzare internațională a acestui sistem radar. „Acesta este, de departe, cel mai important export de apărare al nostru. Acordul conferă relației dintre Australia și Canada o nouă dimensiune strategică”, a declarat Marles în cadrul unei conferințe de presă.

Sistemul, dezvoltat de compania BAE Systems Australia, este un radar de înaltă frecvență capabil să detecteze și să monitorizeze ținte aflate la mii de kilometri distanță, oferind capacități extinse de avertizare timpurie și supraveghere strategică. Primele livrări sunt programate să înceapă la 1 iulie și reprezintă prima etapă a unei colaborări mai ample între cele două state în domeniul tehnologiilor de apărare. Potrivit oficialilor australieni, radarul constituie „coloana vertebrală” a sistemului de supraveghere de lungă distanță utilizat în nordul Australiei și este considerat unul dintre cele mai avansate sisteme de acest tip la nivel mondial.

Canada intenționează să folosească noua tehnologie pentru monitorizarea regiunilor arctice, unde condițiile geografice și climatice fac necesare sisteme de supraveghere cu rază foarte mare de acțiune. „La fel ca Australia, Canada are teritorii vaste care trebuie monitorizate. Acest sistem va contribui la consolidarea capacităților de supraveghere în zona Arcticii”, a explicat Richard Marles.

Guvernul australian estimează că acordul va genera aproximativ 300 de locuri de muncă în Australia. De partea cealaltă, secretarul de stat canadian pentru achiziții de apărare, Stephen Fuhr, a declarat că proiectul ar putea susține aproape 2. 300 de locuri de muncă anual în Canada pe parcursul următorilor cinci ani.

Contractul marchează una dintre cele mai importante colaborări recente dintre cele două state în domeniul apărării și reflectă interesul tot mai mare al aliaților occidentali pentru consolidarea capacităților de monitorizare și avertizare timpurie în contextul provocărilor de securitate din regiunea Arctică.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *