Handout photo dated February 9, 2010 shows the guided-missile destroyer USS Laboon (DDG 58) pulls alongside the Nimitz-class aircraft carrier USS Carl Vinson (CVN 70) during a refueling-at-sea in the Atlantic Ocean. On Tuesday, U.S. fighter jets and a warship shot down an onslaught of missiles and attack drones in the southern Red Sea over a 10-hour period, military officials said. The downed weapons included a dozen one-way attack drones, three anti-ship ballistic missiles and two land attack cruise missiles. “U.S. assets, to include the USS Laboon and F/A-18 Super Hornets from the Eisenhower Carrier Strike Group, shot them down,” said U.S. Central Command, the Pentagon’s top combatant command in the Middle East. “There was no damage to ships in the area or reported injuries.” It wasn’t clear exactly what the drones and missiles were targeting, but U.S. forces in the region have carried out a number of “self-defense strikes” and shot down other drones and rockets in recent months. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Daniel Barker via ABACAPRESS.COM

Comandamentul Central al SUA, CENTCOM, a comunicat că loviturile de sâmbătă au fost efectuate „ca răspuns direct la agresiunea iraniană continuă împotriva transportului comercial”. Potrivit armatei americane, au fost vizate infrastructură militară de supraveghere, sisteme de comunicații, poziții de apărare antiaeriană, depozite de drone și capabilități de minare.

Un nou atac asupra unei nave comerciale CENTCOM susține că Iranul a avut șansa să respecte acordul de încetare a focului, dar a ales să continue atacurile. Armata americană afirmă că o dronă de atac iraniană a lovit sâmbătă dimineață petrolierul M/T Kiku, sub pavilion Panama, care tranzita zona Strâmtorii Hormuz cu peste două milioane de barili de țiței la bord. Incidentul a venit după atacul asupra navei M/V Ever Lovely, care a determinat prima rundă de lovituri americane de vineri.

Washingtonul afirmă că atacurile Iranului asupra navelor comerciale reprezintă o amenințare directă la adresa libertății de navigație într-una dintre cele mai importante rute energetice ale lumii. „Tranzitul navelor comerciale prin Strâmtoarea Ormuz continuă. Forțele americane rămân vigilente, letale și pregătite”, a transmis CENTCOM.

Trump ridică tonul: „Vom fi forțați să terminăm militar treaba” După noua rundă de lovituri, președintele Donald Trump a publicat un mesaj dur pe Truth Social, în care a avertizat că SUA ar putea trece la o acțiune militară mult mai amplă. „Poate veni un moment în care nu vom mai putea fi rezonabili și vom fi forțați să terminăm militar treaba pe care am început-o cu succes”, a transmis Trump. „Dacă se va întâmpla asta, Republica Islamică Iran nu va mai exista.

” Vicepreședintele JD Vance a transmis, la rândul său, că SUA consideră că au respectat armistițiul și că violența va primi un răspuns pe măsură. „Iranul a semnat un acord de încetare a focului. Noi l-am respectat.

Dacă au neînțelegeri privind aplicarea memorandumului, pot ridica telefonul. Dar violența va fi întâmpinată cu violență”, a spus Vance. Iranul anunță atacuri asupra bazelor americane din Kuweit și Bahrain După loviturile americane, Gardienii Revoluției din Iran au anunțat că forțele navale și aerospațiale au lansat o operațiune comună cu rachete și drone împotriva unor obiective militare americane din Kuweit și Bahrain.

Potrivit declarațiilor transmise de presa iraniană, au fost vizate baza Ali al-Salem din Kuweit și facilități ale Flotei a V-a americane din Port Salman, Bahrain. Gardienii Revoluției au susținut că au distrus opt facilități militare americane importante, însă evaluările independente privind pagubele nu erau clare imediat după atacuri. Teheranul acuză Washingtonul că a încălcat clauza 1 a Memorandumului de la Islamabad și avertizează că orice nouă agresiune va primi un „răspuns zdrobitor”.

Armistițiul, tot mai aproape de colaps Escaladarea are loc la mai puțin de două săptămâni după semnarea Memorandumului de la Islamabad, acord interimar care ar fi trebuit să ducă la oprirea operațiunilor militare și la deschiderea unei perioade de negocieri pentru un acord final. Documentul prevede încetarea operațiunilor militare, menținerea deschisă a Strâmtorii Ormuz pentru transportul comercial și reluarea discuțiilor privind programul nuclear iranian, sancțiunile și statutul forțelor americane din regiune. În practică, însă, Washingtonul și Teheranul se acuză reciproc de încălcarea acordului.

SUA susțin că Iranul atacă nave comerciale și încearcă să-și impună controlul asupra tranzitului prin Strâmtoarea Hormuz. Iranul acuză Statele Unite că folosesc acordul pentru a-și menține presiunea militară și influența regională. Strâmtoarea Ormuz rămâne punctul central al crizei.

Prin această rută trece o parte importantă a exporturilor mondiale de petrol, iar orice perturbare majoră poate avea efecte imediate asupra prețurilor globale la energie.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *