Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. Rogobete spune că îl invită pe liderul PNL să meargă pe holurile unei secții de oncologie, să discute cu pacienți și medici și să vadă ce înseamnă lipsa accesului la medicamente inovatoare. „ Haideți să mergem pe holurile unei secții de oncologie.
Să stăm de vorbă cu un pacient care își așteaptă tratamentul. Să ascultăm un medic care încearcă, în fiecare zi, să facă mai mult cu mai puțin. Haideți să vedeți ce înseamnă să nu ai acces la medicamente inovatoare.
Ce înseamnă să aștepți luni întregi o decizie. Ce înseamnă când timpul nu se măsoară în zile, ci în șanse la viață ”, a transmis Rogobete. Social-democratul spune că ar vrea să aibă cu Ilie Bolojan „o conversație sinceră”, fără orgolii și fără calcule politice.
„Am stat la aceeași masă. Am făcut parte din același Guvern. Și tocmai de aceea cred că putem avea o discuție deschisă, fără orgolii și fără calcule politice”, a scris acesta.
Fostul ministru susține că România nu se conduce doar „din birouri, din rapoarte sau din negocieri purtate între ambasade”, ci prin contact direct cu oamenii. „România se conduce privind oamenii în ochi, ascultându-le durerile și înțelegând că, dincolo de fiecare cifră dintr-un buget, există un om care speră”, a transmis Rogobete. El afirmă că „la patul bolnavului nu există propagandă”, ci „doar adevăr”.
„Și acel adevăr ne obligă să construim, nu să împărțim. Să găsim soluții, nu vinovați. Să punem oamenii înaintea orgoliilor”, a mai scris fostul ministru.
Comentarii D S 22:54, 27. 06. 2026 Cu Rafila (PSD) care a fost ministrul sanatatii 3 ani și jumatate a vorbit?
L-a intrebat ce a rezolvat in acesti 3,5 ani? Sau macar in cei 2 ani cu PM Ciolacu (PSD)? Ok, dar a fost ministru, deci putea sa faca ceva in sensul asta.
Post factum ce sens mai are sa critici? De fapt, suna mai mult a autocritica. Auzi bai Rogobete, ce zici tu nu e propaganda?
Eu zic sa-i iei pe Tariceanu, pe Cacarau, pe Ponta, pe Dragnea, pe Ciuca și Ciolacu sa-i duci acolo unde zici tu. Ca astia au protejat jaful și au tinut in saracie poporul asta.