Biroul Politic Naţional al Partidului Naţional Liberal, la Palatu Parlamentului din București, 22 iunie 2025. Inquam Photos / George Călin

Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » Ilie Bolojan: Execuția bugetară pe primele 5 luni din 2026 arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40% Ilie Bolojan: Execuția bugetară pe primele 5 luni din 2026 arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40% 27 iun. 2026 • 542 Laura Nițulescu • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Dan Motreanu și Ilie Bolojan. Credit foto: Inquam Photos / George Călin Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Premierul demis al României, Ilie Bolojan, anunță sâmbătă că execuția bugetară pe primele cinci luni ale anului 2026 indică o scădere a deficitului cu peste 40%.

„Execuția bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40% în 2026, la 36 de miliarde de lei, față de 64 de miliarde în aceeași perioadă a anului trecut. Reducerea de peste 28 de miliarde de lei este prima corecție serioasă după ani în care cheltuielile statului au crescut mult peste ceea ce producem. Nu mai putea fi evitată.

Este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite. Corecția deficitului seamănă cu tratarea unei boli. Ca să-ți fie bine și să te însănătoșești, în prima etapă a tratamentului poate să-ți fie mai rău.

Este calea spre însănătoșire”, transmite Bolojan, prezentând și un grafic demonstrativ. Premierul Bolojan apreciază că România e pe drumul cel bun. „În anii următori, în loc să plătim zeci de miliarde pe dobânzi, vom putea direcționa resursele spre dezvoltare, prosperitate și servicii publice mai bune.

Dar numai dacă avem grijă, în continuare, de sănătatea statului. Boala se poate întoarce.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *