Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Alexandru Rogobete, fostul ministru PSD al Sănătății, i-a transmis vineri seară un mesaj lui Ilie Bolojan, pe fondul blocajului din negocierile pentru formarea noului Guvern. Mesajul lui Alexandru Rogobete vine după ce discuțiile de la Palatul Cotroceni dintre președintele Nicușor Dan și liderii partidelor s-au încheiat fără rezultat.

„Și tocmai pentru că știu toate acestea, vă întreb: când ați ascultat ultima dată un om care nu v-a cerut o funcție, ci doar o șansă? ”, a adăugat Alexandru Rogobete. Rogobete susține că politicienii nu au fost trimiși în funcții pentru a câștiga negocieri, ci pentru a câștiga încrederea oamenilor.

„Noi nu am fost trimiși aici ca să câștigăm negocieri. Noi am fost trimiși aici să câștigăm încrederea oamenilor și să facem bine! ”, a transmis fostul ministru al Sănătății.

Acesta afirmă că România nu se degradează doar din lipsă de bani, ci și atunci când oamenii nu se mai simt reprezentați. „România nu se degradează doar din lipsă de bani. România se degradează atunci când oamenii nu se mai simt reprezentați.

Se degradează atunci când ambițiile ajung mai importante decât responsabilitatea. Se degradează atunci când calculele făcute între birouri și între ambasade ajung să cântărească mai mult decât vocea celor care muncesc, plătesc taxe și speră că această țară mai are un drum”, a mai scris Rogobete. La final, Rogobete i-a transmis lui Ilie Bolojan să se oprească „o clipă”.

„Domnule Bolojan, opriți-vă o clipă! Lăsați rapoartele. Lăsați strategiile.

Lăsați pentru câteva ore toate negocierile. Nu este prea târziu să alegem oamenii înaintea calculelor politice. Încrederea ne face bine!

”, a conchis. Alexandru Rogobete. Citește pe Antena3.

ro Guvernul Bolojan a decis să folosească „soluția germană” pentru Portofelul European de Identitate Digitală. Cum va fi folosit RoEUDIW &times Citește pe LongevityMagazine. ro Trucul care te face să adormi instantaneu când te trezești noaptea Citește pe Fanatik.

ro Emil Boc nu are milă de sportivii ruși după ce s-au retras de la Cupa Mondială de la Cluj: „Nu putem sta ziua cu Uniunea Europeană și noaptea cu Rusia în pat!

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *