Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » Oana Țoiu a discutat cu ministrul iranian de Externe după ce Teheranul a acuzat țările NATO de ”complicitate” cu SUA şi Israel. Țoiu: România are un angajament de durată pentru soluții diplomatice Oana Țoiu a discutat cu ministrul iranian de Externe după ce Teheranul a acuzat țările NATO de ”complicitate” cu SUA şi Israel. Țoiu: România are un angajament de durată pentru soluții diplomatice 26 iun.

2026 Mihai Roman • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: Marcio Silva | Dreamstime. com Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Ministrul român de Externe Oana Țoiu a discutat vineri cu ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi după ce Teheranul a acuzat țările NATO de ”complicitate” cu SUA şi Israel, potrivit unui comunicat MAE. Oana Țoiu i-a spus omologului iranian că ”România are un angajament de durată pentru soluții diplomatice”.

Reamintim că purtătorul de cuvânt al diplomaţiei iraniene, Esmail Baghaei, a acuzat joi NATO de „complicitate” în „războiul de agresiune ilegală” lansat împotriva Iranului de Statele Unite şi Israel, după ce șeful NATO a explicat că Italia și România au facilitat alimentarea avioanelor militare americane. Declarațiile Oanei Țoiu: „Am discutat cu ministrul iranian al afacerilor externe, E. S.

Abbas Araghchi, despre situația actuală din Orientul Mijlociu, despre Memorandumul de Înțelegere semnat recent cu SUA și despre abordarea României în potrivititate cu dreptul internațional. Am reiterat angajamentul de durată al României pentru soluții diplomatice care să asigure un mediu securizat atât în Orientul Mijlociu, cât și în propria noastră regiune, și am reiterat riscurile generate de războiul ilegal de agresiune al Rusiei. Am subliniat necesitatea redeschiderii depline și în siguranță a Strâmtorii Hormuz și a restabilirii libertății de navigație pentru a stabiliza piețele de energie și securitatea alimentară, precum și accesul la timp la îngrășăminte pentru agricultură.

Ambasada României la Teheran este complet operațională și este pregătită să ajute, alături de parteneri, la readucerea marinarilor acasă, în special a celor care au nevoie de asistență medicală. Noul ambasador al Iranului a prezentat recent copiile scrisorilor sale de acreditare la MAE român. ” Purtătorul de cuvânt al MAE iranian a reacţionat joi la declaraţiile pentru Fox News ale secretarului general al NATO, Mark Rutte, potrivit cărora „500 de avioane americane au decolat de pe baze americane din Italia” pentru a susţine operaţiunea militară israeliano-americană „Epic Fury” (Furie Epică) lansată împotriva Iranului pe 28 februarie.

Rutte a mai afirmat că aeroportul din Bucureşti şi-a redus zborurile comerciale pentru a face loc avioanelor de aprovizionare folosite în cadrul acestei operaţiuni şi că între 4. 000 şi 5. 000 de misiuni de zbor cu avioane americane au fost efectuate de pe baze europene în timpul conflictului.

„Aceasta este o mărturie clară şi copleşitoare a complicităţii active a NATO într-un război de agresiune ilegal împotriva unui stat membru suveran al ONU”, a scris Baghaei pe X. „Secretarul general al NATO a desemnat în mod explicit Italia şi România drept participante la agresiunea împotriva Iranului”, a accentuat purtătorul de cuvânt al ministerului iranian.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *