Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » INTERVIURI VIDEO | Prof. dr. Rob Pieters, directorul celui mai mare centru de oncologie pediatrică din Europa, și Carmen Uscatu, cofondatoare Dăruiește Viață: Cum au schimbat noul Spital Marie Curie și colaborarea cu Centrul Prinses Máxima oncologia pediatrică din România | Astăzi tratează 25% dintre copiii cu cancer INTERVIURI VIDEO | Prof.

dr. Rob Pieters, directorul celui mai mare centru de oncologie pediatrică din Europa, și Carmen Uscatu, cofondatoare Dăruiește Viață: Cum au schimbat noul Spital Marie Curie și colaborarea cu Centrul Prinses Máxima oncologia pediatrică din România | Astăzi tratează 25% dintre copiii cu cancer 26 iun. 2026 Alina Mihai • Articole –> SHARE: WhatsApp icon FOTO: Carmen Uscatu, cofondatoare a Asociației Dăruiește Viață, și prof.

dr. Rob Pieters, directorul Prinses Máxima Center for Pediatric Oncology și unul dintre cei mai reputați specialiști în oncologie pediatrică din Europa Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Au trecut doi ani de la mutarea Secției de Oncologie Pediatrică în noul Spital Marie Curie, construit de Dăruiește Viață, și trei ani de la semnarea memorandumului de colaborare cu Centrul Prinses Máxima din Olanda – unul dintre cele mai importante centre de oncologie pediatrică din lume și cel mai mare din Europa. În acest interval, Spitalul Marie Curie a ajuns să trateze aproximativ 25% dintre copiii diagnosticați cu cancer din România.

Prof. Dr. Rob Pieters, director medical al Centrului Prinses Máxima pentru Oncologie Pediatrică, spune într-un interviu pentru G4Media că progresul făcut la București este „incredibil” și că nu a mai văzut niciodată o transformare atât de rapidă într-un timp atât de scurt.

„De la deschiderea noului centru de oncologie pediatrică, numărul pacienților a crescut enorm. 25% dintre copiii cu cancer din România sunt tratați la Spitalul Marie Curie. Asta pentru că este ceea ce numim un centru integrat de oncologie pediatrică, unde toate intervențiile necesare tratamentului pot fi asigurate în aceeași instituție”, afirmă profesorul Pieters.

Copiii pot primi la Marie Curie chirurgie, chimioterapie și radioterapie, iar următorul pas este deschiderea unității de transplant de celule stem, considerată ultima piesă necesară pentru un tratament complet al cancerului pediatric. Carmen Uscatu, cofondatoare a Asociației Dăruiește Viață și inițiatoare a noului Spital Marie Curie , explică faptul că miza proiectului nu a fost doar construirea unei clădiri, ci crearea unui centru în care copilul bolnav de cancer să poată primi tratament integrat, fără drumuri repetate între spitale. „Gândiți-vă ce înseamnă să primești diagnosticul de cancer: lumea ta se schimbă, nu mai știi încotro să mergi, îți pierzi busola.

Un părinte petrece una, două sau trei săptămâni într-un spital, începe să se obișnuiască cu medicii și asistentele, iar apoi este nevoit să se mute într-un alt loc pentru un alt tratament și să o ia de la capăt. Se pierde continuitatea, atât în comunicare, cât și în relația dintre familie și echipa medicală. ”, spune Carmen Uscatu.

Centrul Prinses Máxima a ales să colaboreze cu Marie Curie tocmai pentru că noul spital construit de Dăruiește Viață a creat baza necesară pentru dezvoltarea unui centru integrat, spune ea.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *