Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Orașul meu » București » VIDEO: Foc de armă pe Șoseaua Nicolae Titulescu din Capitală / Doi tineri, imobilizați de polițiști după ce au aruncat sub o mașină o pungă cu droguri și au încercat să scape cu fuga VIDEO: Foc de armă pe Șoseaua Nicolae Titulescu din Capitală / Doi tineri, imobilizați de polițiști după ce au aruncat sub o mașină o pungă cu droguri și au încercat să scape cu fuga 26 iun. 2026 Rareș Constantin • Simona Cârlugea București –> SHARE: WhatsApp icon Sursa video captură video Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Un polițist din Capitală a fost nevoit să tragă un foc de avertisment în plan vertical pentru a determina un tânăr să se oprească, fiind apoi imobilizat de omul legii. Acesta și un complice au luat-o la fugă și au încercat să scape de drogurile pe care le aveau asupra când polițiștii au încercat să îi legitimeze.

În 24 iunie, în jurul orei 20:20, polițiști din cadrul Secției 4 Poliție, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu și desfășurând activități specifice pentru menținerea ordinii și siguranței publice pe Șoseaua Nicolae Titulescu, au observat două persoane al căror comportament a atras atenția echipajului. „În momentul în care au fost interceptate pentru legitimare și verificări, cele două persoane au încercat să se sustragă controlului polițienesc, fugind în direcții diferite: una către strada Bahluiului, iar cealaltă către Bulevardul Banu Manta”, au precizat reprezentanții IPJ Ilfov. Polițiștii au procedat imediat la urmărirea acestora, după declinarea calității oficiale.

Unul dintre polițiști a reușit în scurt timp să prindă și să imobilizeze persoana care se deplasa către Bulevardul Banu Manta, aceasta fiind identificată ca fiind un tânăr în vârstă de 23 de ani. Totodată, cel de-al doilea polițist a continuat urmărirea persoanei care se deplasa către strada Bahluiului. Întrucât aceasta nu s-a potrivitat somațiilor repetate de oprire, polițistul a efectuat, cu respectarea prevederilor legale privind uzul de armă, un foc de avertisment în plan vertical.

Ulterior, persoana s-a potrivitat dispozițiilor polițistului și a fost imobilizată în condiții de siguranță. Aceasta a fost identificată ca fiind un tânăr în vârstă de 24 de ani. Pe parcursul urmăririi, înainte de imobilizare, unul dintre cei doi tineri a aruncat sub un autoturism o pungă ce conținea o cantitate de substanță vegetală, susceptibilă a avea efecte psihoactive.

În urma intervenției, punga a fost ridicată, sigilată și indisponibilizată în vederea continuării cercetărilor, urmând a fi predată, potrivit competențelor legale, către structura specializată în combaterea criminalității organizate pentru efectuarea investigațiilor de specialitate. „Precizăm că, în urma folosirii armamentului din dotare, nu au rezultat victime omenești și nici pagube materiale. Intervenția promptă și profesionistă a polițiștilor a condus la depistarea și imobilizarea persoanelor implicate, precum și la ridicarea unor substanțe susceptibile a face obiectul cercetărilor în domeniul combaterii traficului și consumului de droguri”, au transmis reprezentanții IPJ Ilfov.

Cercetările sunt continuate de către unitățile competente, în vederea stabilirii întregii situații de fapt și dispunerii măsurilor legale.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *