Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. României ar trebui să i se retragă dreptul de a găzdui turnee internaționale ca urmare a declarației primarului orașului Cluj-Napoca, a afirmat pentru agenția Tass prim-vicepreședintele Comitetului Dumei de Stat pentru Cultură Fizică și Sport (din partea Partidului Liberal Democrat din Rusia, LDPR), Dmitri Șvișcev. „Dacă acest lucru nu va fi îndreptat, ar trebui impuse sancțiuni organizatorului.
Atât Federației Internaționale, cât și Comitetului Internațional Olimpic. Am văzut deja decizii ale federațiilor internaționale de a priva unele țări de dreptul de a găzdui competiții din cauza excluderii rușilor. Și în acest caz, același proces va urma şi în cazul României”, a mai spus parlamentarul rus, potrivit Rador.
Primarul Emil Boc a lansat o declarație dură, anunțând că el nu va permite ca la Cluj Napoca să fie intonat imnul Rusiei și nici nu va fi folosit steagul Rusiei. „Aș vrea să fie foarte clar, răspicat și fără echivoc. În sala polivalentă BT Arena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei pentru reprezentarea sportivilor din această țară.
Această decizie nu este o formă de protest față de sportivi, nu am nimic cu sportul, susțin sportul, dar nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o țară a Uniunii Europene, la Cluj, țară care și-a exprimat de atât de multe ori poziția împotriva agresiunii Rusiei raportată la Ucraina și, de asemenea, Uniunea Europeană care a rămas fermă în a condamna actul de agresiune a Rusiei la adresa Ucrainei”, a transmis Boc. Rusia a invadat Ucraina în 2022 și a atacat constant populația civilă. Efectele invaziei ruse se simt și în România, unde o dronă rusească a lovit în urmă cu două săptămâni un bloc din Galați, rănind două persoane.