Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. „Nicușor Dan, nu sunteți șeful sistemului, sistemul este șeful dumneavoastră. Deci aveți toate motivele să vă luptați.

Că nu aveți putere, pricepere sau voință, asta este problema celor care v-au votat și care au constatat cum mandatul pe care vi l-au acordat este revocat unilateral”, a scris Chirilă. Mesajul vine pe fondul unei deteriorări vizibile a relației dintre artist și președinte. Tudor Chirilă, care a susținut în trecut candidatura lui Nicușor Dan, a devenit în ultimele luni unul dintre cei mai vocali critici ai acestuia, reproșându-i abandonarea promisiunilor legate de reformă, independența justiției și ruperea de vechile practici politice.

Într-un mesaj anterior, Chirilă îl criticase deja pe președinte pentru nominalizarea lui Veștea, susținând că decizia ar confirma apropierea de grupuri politice și de interese pe care electoratul reformist spera să le vadă marginalizate. Artistul l-a acuzat pe Nicușor Dan că ar fi contribuit la îndepărtarea lui Ilie Bolojan și că ar fi trădat așteptările celor care l-au votat. În aprilie, artistul l-a acuzat pe Nicușor Dan de „trădare” în legătură cu numirile la șefia marilor parchete, susținând că președintele ar fi ignorat avize negative, opinii ale unor profesioniști din justiție și semnalele venite din partea presei de investigație.

De asemenea, în martie, Chirilă îi reproșa șefului statului lipsa unor numiri la conducerea SRI și SIE, dar și absența unei reacții mai ferme în cazul atacurilor la adresa jurnalistei Emilia Șercan. În acel mesaj, artistul vorbea despre riscul ca președintele să devină „obedient” în raport cu structuri de putere pe care ar fi trebuit să le confrunte. Comentarii Baliza 22:20, 25.

06. 2026 Corect. Sistemul este șeful lui Dan.

Nu invers. In ro e o moda veche a presedintilor sa spuna ca au fost invinsi de sistem… și gata și a facut treaba. Raspuns de functionar public « nu se poate ».

Atunci de ce mai ai suntem republica semiprezidentiala, ar trebui sa fim republica parlamentara cu presedinte reprezentativ ales de parlament și premierul sa aiba putere deplina. Punem un intelept de varsta a 3 a precum Italia. Toti presedintii care anti sistem incepand cu Constatinescu « au fost invinsi de sistem « .

ND se crede câinele care mușcă, nu cel care latrăda monșer, dar muști din popor nu din sistemnu ne mai crede tâmpiți! Dan este una din slugile sistemului. Nu o deranjeaza pe Lia, nu deranjeaza PSD, nu serbeaza ziua UE dar se duce sa pupe poala popii la washington, la roscovanul senil.

Cand a fost numit in functie de pres de tara asaltata de magaioti, extremisti, rusi, cu bugetul facut praf de covrigari, prafuitul asta se ducea cu plozii la scoala in loc sa isi lase concubina sa se ocupe de ei. Iar dupa cateva saptamani a plecat la munte. Justitia a facut ceva pe vorbele lui.

PSD la fel. Nu a comentat o litera impotriva astora dar l-a sabotat pe Bolojan, singurul politician care a incercat sa faca ceva. L-a durut in kur maxim de tara asta și de voturile alegatorilor, și și-a batut joc de noi toti, iar acum da vina pe sistem, cand el slujeste sistemul ca o sluga adevarata.

Nu este altceva decat un om mic și de nimic. Un fricos. De-asta nu e bine sa lucrezi cu tocilari pentru ca n-au nici o valoare.

doar invata o materie oarecare ca autistii, dar nu ai sa vezi vreodata ca dintr-un tocilar va iesi un profesor bun, un economist, și niciodata un medic, un inginer sau un pilot. Tocilari carora le-au dat toti palme dupa ceafa. și le-a fost frica și de umbra lor.

Asta este pres-ul nostru. votat masiv la alegeri. Nicusor Dan, a recunoscut saracul, ca asa e el.

Nu are inteligenta emotionala sa ia o decizie fulger. El zice ca le rumega bine. dar, face că și femeile.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *