Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Criza guvernamentală se adâncește pe fondul certurilor din coaliție Aritmetica parlamentară vs orgoliile politice. Și a treia încercare de formare a unui guvern pare să intre în blocaj.

Ludovic Orban, profet al apocalipsei: PNL și USR se sinucid politic dacă votează un guvern minoritar PSD condus de Grindeanu Singura variantă aritmetică din Parlament care poate învesti un guvern minoritar este aceea a unui Executiv monocolor PSD, sprijinit de cei de la PNL, USR și Grupul Minorităților Naționale. Un Guvern minoritar PNL-USR-UDMR nu va fi votat de cei de la PSD. Social-democrații nici nu au nevoie, dar nici nu vor primi votul celor de la USR și nici nu acceptă propunerea progresiștilor cu privire la rotația partidelor la guvernare.

De altfel, tabăra lui Ilie Bolojan din Parlament a rămas, informal, fără 15 parlamentari, care au votat pentru Guvernul Veștea și care urmează să fie excluși din PNL, astfel încât, și din acest punct de vedere, aritmetica parlamentară devine și mai complicată pentru varianta „de dreapta”. În schimb, PNL s-a „îmbogățit” cu un senator, preluat de la SOS România, via PACE, pe care l-a și instalat la șefia organizației județene Ialomița. Președintele României ar putea face anunțul desemnării unui candidat de premier chiar astăzi sau cel târziu luni.

Teza instalării unui guvern minoritar la Palatul Victoria, prin aportul exclusiv al partidelor care au format fosta Coaliție, declanșează noi certuri și blocaje între protagoniști. Cele două variante luate în discuție, în aceste zile, sunt fie un guvern minoritar monocolor PSD, susținut de celelalte partide din Parlament, fie un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, susținut din Parlament de PSD. Dacă PSD a afirmat, deja, că nu susține instalarea unui guvern din care nu face parte, USR a venit cu două pretenții succesive.

Prima, că nu votează un guvern din care face parte PSD, după care, a doua, mai nuanțată, că ar accepta să voteze un Guvern PSD, dacă PSD acceptă rotativa la Palatul Victoria. Mai întâi, să se instaleze un Executiv PNL-USR-UDMR, până în 2027, după care să vină PSD la guvernare. USR are însă probleme de aritmetică în acest raționament, iar aritmetica pleacă de la voturile obținute de Guvernul Veștea, care a picat în Parlament.

Este vorba despre 189 de voturi pentru, în condițiile în care Parlamentul are 464 de senatori și deputați. PNL, împreună cu USR și UDMR numără 167 de parlamentari, din care 15 sunt „puciștii” din PNL, ceea ce înseamnă că, în mod real, o variantă de guvern formată în jurul PNL are doar 152 de voturi în Parlament. Ilie Bolojan a decis să îi mazilească pe membrii de partid care au votat pentru învestirea Guvernului Veștea.

Mazilirea a avut loc, deocamdată, prin înlocuirea acestor „puciști” de la conducerea interimară a unor organizații județene de partid, urmând ca noile conduceri interimare să-i excludă, ulterior, din formațiunea condusă de Ilie Bolojan. Iar acest lucru poate genera probleme de matematică parlamentară la PNL, deoarece Guvernul Veștea, picat la vot în Parlament, a primit totuși voturile a 15 parlamentari PNL, din care 5 sunt senatori, iar 10 sunt deputați. În acest moment, Partidul Național Liberal figurează, oficial, cu 77 de parlamentari, dintre care 54 de deputați și 23 de senatori.

Fără „puciști” însă va mai rămâne cu 62 de parlamentari, dintre care 44 de deputați și 18 senatori. Devine o certitudine că cei 15, odată maziliți de Ilie Bolojan, nu vor vota în Parlament instalarea unui eventual guvern minoritar PNL-USR-UDMR, adică exact partidele care au blocat învestirea Guvernului Veștea, din care o parte dintre cei maziliți au avut calitatea de candidat la funcția de ministru.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *