Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Articole » VIDEO: Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu Sistemul când ești șeful Sistemului” / A existat o aversiune socială față de magistrați. E legitim ca CSM să apere magistrații, nu e legitim să escaledeze. Dar nu am mijloace instituționale să intervin VIDEO: Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu Sistemul când ești șeful Sistemului” / A existat o aversiune socială față de magistrați.
E legitim ca CSM să apere magistrații, nu e legitim să escaledeze. Dar nu am mijloace instituționale să intervin 25 iun. 2026 • 4508 Ioana Milonean • Articole –> SHARE: WhatsApp icon sursa foto: Președinția României Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Președintele Nicușor Dan afirmat, joi, despre acuzațiile care îi sunt aduse inclusiv de foști susținători că este parte a „Sistemului” că „nu poți să te lupți cu Sistemul când ești șeful Sistemului”.
Președintele a fost întrebat ce părere are despre „lista neagră” publicată de CSM. Nicușor Dan a susținut că „a existat o aversiune socială față de magistrați” și că „e legitim ca CSM să apere magistrații”. „Nu e legitim ca CSM să escaladeze.
E bine că au luat opinii, dar să indici nume și prenume persoane fizice și persoane juridice, ONG-uri, asta nu edeloc corect. (…) Acum s-a întâmplat. Orice escaladare face rău societății românești.
Mai departe, nu am mijloace instituționale pentru a interveni în această chestiune”, a susținut Nicușor Dan, care nu a fost la nicio ședință a CSM de când a preluat mandatul de președinte, în urmă cu peste un an, deși Constituția îi conferă acest drept. Q: Ați fost acuzat inclusiv de oameni care v-au susținut în alegeri că sunteți parte a „sistemului” creat în România. Cât puternic ați simțit prezența acestui așa-zis sistem și cum ar putea să dispară?
20 de luptă cu sistemul cred că asta e o certitudine. Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Întrebarea e cum putem să reformăm sistemul fără să ducem țara în anarhie?
Asta e misiunea pe care mi-am asumat-o. Între un câine care latră și unul care mușcă eu prefer un câine care mușcă. Între a declama cum reformăm sistemul și a avea instrumente, eu sper să mă pun în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul.
Este foarte important să păstrăm, să ducem linia de demarcație între pro-occidental și anti-occidental și nu să ne consumăm energiile în interiorul viziunii prooccidentale. Q: Aveți informații ce au discutat liderii politici la Vila Lac? Eu cred că suntem toți oameni serioși și în consultarea publică pe care am avut-o acum 2 zile am avut niște declarații politice.
Dacă punem cap la cap în mod logic acele declarații rezultă de acolo cel puțin o soluție. Am văzut disponibilitate pentru cel puțin pentru o soluție. Eu aștept ca partidele să vină la mine cu majoritate.
Din declarațiile publice era o soluție de guvern minoritar susținut de o majoritate parlamentară. Eu mă aștept la responsabilitate: după 2 luni, o soluție de majoritate. Când l-am desemnat pe dl Tomac am avut o așteptare rezonabilă că Guvernul va trece.
La fel și când l-am desemnat pe dl Veștea. Aceasta așteptare rezonabilă nu s-a materializat pentru niște lideri și-au schimbat opinia. Q: Domnul Veștea v-a consultat înainte să meargă la sediul AUR?
L-am desemnat pe dl Veștea în urma unei așteptări rezonabile care nu s-a materializat.