Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Articole » Nicușor Dan: Nu poți să te lupți cu Sistemul când ești șeful Sistemului / A existat o aversiune socială față de magistrați. E legitim ca CSM să apere magistrații, nu e legitim să escaledeze. Dar nu am mijloace instituționale să intervin Live Nicușor Dan: Nu poți să te lupți cu Sistemul când ești șeful Sistemului / A existat o aversiune socială față de magistrați.
E legitim ca CSM să apere magistrații, nu e legitim să escaledeze. Dar nu am mijloace instituționale să intervin 25 iun. 2026 • 963 Ioana Milonean • Articole –> SHARE: WhatsApp icon sursa foto: Președinția României Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Președintele Nicușor Dan susține, joi, declarații de presă la finalul vizitei în Polonia.
G4Media transmite LIVE. Q: Ați fost acuzat inclusiv de oameni care v-au susținut în alegeri că sunteți parte a „sistemului” creat în România. Cât puternic ați simțit prezența acestui așa-zis sistem și cum ar putea să dispară?
20 de luptă cu sistemul cred că asta e o certitudine. Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Întrebarea e cum putem să reformăm sistemul fără să ducem țara în anarhie?
Asta e misiunea pe care mi-am asumat-o. Între un câine care latră și unul care mușcă eu prefer un câine care mușcă. Între a declama cum reformăm sistemul și a avea instrumente, eu sper să mă pun în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul.
Este foarte important să păstrăm, să ducem linia de demarcație între pro-occidental înte anti-occidental și nu să ne consumăm energiile în interiorul viziunii prooccidentale. Q: Aveți informații ce au discutat liderii politici la Vila Lac? Eu cred că suntem toți oameni serioși și în consultarea publică pe care am avut-o acum 2 zile am avut niște declarații politice.
Dacă punem cap la cap în mod logic acele declarații rezultă de acolo cel puțin o soluție. Am văzut disponibilitate pentru cel puțin pentru o soluție. Eu aștept ca partidele să vină la mine cu majoritate.
Din declarațiile publice era o soluție de guvern minoritar susținut de o majoritate parlamentară. Eu mă aștept la responsabilitate: după 2 luni, o soluție de majoritate. Când l-am desemnat pe dl Tomac am avut o așteptare rezonabilă că Guvernul va trece.
La fel și când l-am desemnat pe dl Veștea. Aceasta așteptare rezonabilă nu s-a materializat pentru niște lideri și-au schimbat opinia. Q: Domnul Veștea v-a consultat înainte să meargă la sediul AUR?
L-am desemnat pe dl Veștea în urma unei așteptări rezonabile care nu s-a materializat. Q: E rezonabil ca din majoritatea pe care o așteptați să fie și AUR? În toate discuțiile pe care le-am avut am militat pentru o majoritate care să susțină eventual un guvern minoritar sau chiar tehnocrat, dar o majoritate care să fie pro-occidental Q: Pe ce vă bazați când spuneți că vom avea un guvern pro-occidental când toate formulele au inclus voturi din SOS, PACE și chiar AUR?
Rolul meu constituțional e să desemnez premierul și mai departe să fac apel la responsabilitate Q: Cât e rezonabil ca România să funcționeze cu guvern interimar? Speranța mea este că vom ajunge la un guvern politic cu puteri depline până la 31 august Am fost să mănânc. AM fost la o întâlnire cu Manfred Weber.
La această întâlnire au fost și Rareș Bogdan, Eugen Tomac.