Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » Un consilier USR din Sibiu propune transformarea Cimitirului Municipal într-un parc prin plantarea de copaci Un consilier USR din Sibiu propune transformarea Cimitirului Municipal într-un parc prin plantarea de copaci 25 iun. 2026 Redacția • Articole –> SHARE: WhatsApp icon sursa foto: Turnul Sfatului Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Consilierul USR Diana Mureşan a propus, în şedinţa de joi a Consiliului Local Sibiu, ca primăria să planteze mai mulţi copaci în Cimitirul Municipal, după modelul Cimitirului Evanghelic şi al unor cimitire din străinătate, pentru ca acesta să devină în timp „un fel de parc”, transmite Agerpres. „În Cimitirul Evanghelic, în ultimii 20-30 de ani, anual s-au plantat copaci.

E o zonă plăcută, cu multă umbră. Propunerea mea este să avem în vedere la următoarele plantări din toamnă, să plantăm şi în Cimitirul Municipal mai mulţi copaci şi să creăm un fel de parc. În străinătate, ca turist, îmi place să merg şi în cimitire, fiindcă sunt adevărate parcuri urbane.

În următorii ani poate vom avea în vedere plantarea de copaci”, a afirmat Diana Mureşan. Propunerea vine în contextul în care Primăria Sibiu şi-a asumat în ultimii ani extinderea suprafeţelor verzi şi creşterea numărului de arbori plantaţi în oraş. Unul dintre cele mai importante proiecte aflate în pregătire prevede amenajarea a două noi coridoare verzi în cartierele Vasile Aaron şi Tineretului, investiţie de 56,3 milioane de lei, din care 36,1 milioane de lei reprezintă finanţare europeană nerambursabilă, conform unui comunicat de presă din luna martie a acestui an.

Prin acest proiect vor fi amenajate 7,38 hectare de spaţii verzi şi vor fi plantaţi 838 de arbori, alături de mii de arbuşti şi plante perene.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *