Un proiect de lege depus recent în Parlament propune una dintre cele mai dure măsuri privind protecția minorilor în mediul online: interzicerea accesului la rețelele sociale pentru toți copii i care nu au împlinit vârsta de 15 ani și conturi private, cu conținut vizibil doar pentru conexiunile aprobate și monitorizarea timpului petrecut pe platforme, în cazul adolescenților între 15 și 18 ani. Inițiatorii susțin că măsura este necesară în contextul exploziei utilizării rețelelor sociale de către copii și adolescenți și al creșterii unor fenomene precum: cyberbullying, grooming și dependență digitală.
În România, utilizarea rețelelor sociale începe, în medie, în jurul vârstei de 5 ani, iar aproape jumătate dintre copii petrec peste șase ore pe zi în mediul digital, avertizează autorii legii. Propunerea legislativă privind „protecția minorilor în utilizarea serviciilor de rețele sociale online”, pusă marți pe masa senatorilor, este inițiată de un grup de 36 de parlamentari, majoritatea de la USR, și vizează obligarea marilor platforme digitale să verifice efectiv vârsta utilizatorilor și să împiedice sau să restricționeze accesul minorilor. Cea mai importantă prevedere a proiectului vizează copiii sub 15 ani.
„Accesul la un serviciu de rețea socială online furnizat prin intermediul unei platforme online este interzis minorilor care nu au împlinit vârsta de 15 ani. Furnizorii platformelor online au obligația de a lua toate măsurile necesare pentru a preveni accesul și utilizarea acestora de către minorii sub 15 ani”, prevede proiectul legislativ. De altfel, în proiect se precizează explicit că „simplul caracter declarativ al vârstei utilizatorului nu este considerat suficient” pentru îndeplinirea acestei noi obligații.
Mai mult, legea introduce o „obligație de rezultat” pentru platforme. Cu alte cuvinte, companiile nu se vor putea apăra spunând că au implementat anumite măsuri formale. Acestea vor trebui să demonstreze că măsurile adoptate împiedică efectiv și verificabil accesul copiilor care nu au împlinit vârsta de 15 ani.
Deși proiectul nu oprește accesul adolescenților între 15 și 18 ani pe rețele, le impune platformelor digitale o serie de măsuri speciale de protecție. Astfel, pentru această categorie de vârstă, rețelele sociale vor fi obligate să ofere un „acces progresiv”, adecvat vârstei și nivelului de dezvoltare al utilizatorului. „Furnizorii platformelor online au obligația de a asigura un acces progresiv, adecvat vârstei, pentru utilizatorii minori, prin mecanisme care țin seama de nivelul de dezvoltare, autonomie și reziliență digitală.
Accesul progresiv se realizează prin setări diferențiate, măsuri de siguranță activate implicit și limitarea riscurilor sistemice, în special pentru utilizatorii cu vârsta între 15 și 18 ani”, stipulează proiectul de lege. • conturi private (conținutul vizibil doar pentru conexiunile aprobate), care vor fi activate implicit; • dispozitive de control al timpului petrecut pe platformă; • protecție sporită împotriva conținutului periculos. În plus, pentru toți utilizatorii sub 18 ani rețelele trebuie să dezactiveze implicit două funcții considerate de risc: • mesajele directe trimise de persoane care nu se află în lista de contacte aprobate.
Această ultimă măsură vizează în special combaterea fenomenului de grooming, prin care adulți necunoscuți încearcă să intre în contact cu minori în scopuri de exploatare sexuală sau manipulare emoțională, explică inițiatorii în expunerea de motive. Furnizorii vor fi obligați, de asemenea, să reducă riscurile asociate „designului adictiv” al aplicațiilor, inclusiv funcționalitățile care exploatează vulnerabilitățile copiilor și îi determină să petreacă excesiv de mult timp online. De asemenea, platformele trebuie să limiteze expunerea minorilor la: • conținut cu jocuri de noroc sau mecanisme similare, inclusiv „practici de monetizare cu potențial de dependență”; • materiale care pot afecta sănătatea mintală ori siguranța adolescenților.