Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » Nicușor Dan, baie de mulțime la Cluj Napoca în plină criză politică, pentru a mai atenua din criticile societății civile Nicușor Dan, baie de mulțime la Cluj Napoca în plină criză politică, pentru a mai atenua din criticile societății civile 25 iun. 2026 • 1187 Cosmina Fernoagă • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Galerie Foto 18 sursa foto: Nicusor Dan, reteauaX Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul În plină criză politică, accentuată de eșecul învestirii guvernului Veștea (prin încercări nereușite de a trata cu extremiștii de la AUR), după alte noi consultări cu liderii de partide în vederea desemnării unui nou premier care să formeze o majoritate parlamentară, șeful statului a plecat miercuri seara din Capitală și a ajuns la Cluj Napoca cu o aeronavă Spartan, aparținând Forțelor Aeriene Române, însoțit de șeful SPP Lucian Pahonțu și de consiliera prezidențială Delia Dinu. Vizita la Cluj a fost ținută la secret până în ultimul moment, nefiind anunțată în agenda președintelui.

După ce a plecat de la recepția oferită miercuri seara de Ambasada SUA, Nicușor Dan a precizat că are o invitație la o cină, în Cluj Napoca, cu organizatorii evenimentului Techsylvania. În realitate, la cina din localul DaPino – nu întâmplător ales, pentru că e amplasat într-o zonă pietonală din vecinătatea Universității Babeș-Bolyai – președintele României a zăbovit puțin peste o oră, mai mult timp petrecând în afara localului, într-o baie de mulțime, discutând/pozând neobosit cu trecătorii și cu jurnaliștii. De la ora 23:00 și până după ora 00.

00, șeful statului a stat pur și simplu să facă poze cu cei care se aflau în zonă. Din imaginile difuzate se vede că erau foarte multe grupuri de studenți – o bună parte aduși strategic, cel mai probabil prin intermediul organizatorilor Techsylvania – pentru că tinerii așteptau ca Nicușor Dan să iasă la sesiunea de poze, mulți fiind îmbrăcați cu tricouri care purtau diferite expresii utilizate de internauți, sau denumiri de echipe participante la conferința de IT. În același timp, în zonă sunt și foarte multe terase, astfel că prezența președintelui a atras foarte multă lume dornică să interacționeze și să facă poze cu președintele.

După ora 00. 00, înainte să plece să se cazeze la Hotelul Victoria, Nicușor Dan a fost întrebat din nou de o jurnalistă, cum comentează faptul că societatea civilă – din care șeful statului a făcut parte la un moment dat – este acum extrem de critică la adresa sa, referindu-se la colaborarea lui Nicușor Dan cu PSD în vederea instalării unui guvern inclusiv prin aportul extremiștilor de la AUR: „Eu sunt o persoană care are o istorie de 20 de ani şi în momentul în care iau nişte decizii cred că toată lumea trebuie să fie convinsă că deciziile astea sunt luate în mandatul pe care l-am obţinut şi pentru binele României. Acum, uneori e mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3.

Uneori e foarte tentant să faci un gest în pasul 1 care are consecinţe negative în pasul 2. Ăsta este modul meu de a fi, dar vreau să-i asigur pe toţi că înţeleg foarte bine responsabilitatea mandatului”, s-a limitat să răspundă Nicușor Dan.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *