Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Analize » Germania propune asumarea unui angajament puternic de finanţare pentru Kiev la summitul NATO Germania propune asumarea unui angajament puternic de finanţare pentru Kiev la summitul NATO 25 iun. 2026 Redacția • Analize –> SHARE: WhatsApp icon sursa foto: Ovidiu Hațegan / G4Media Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Cancelarul german Friedrich Merz a propus miercuri, la Berlin, o iniţiativă ca NATO să ofere un angajament ferm de finanţare pentru Ucraina la următorul său summit, care va avea loc la Ankara în iulie, pentru a servi drept semnal de sprijin pentru Kiev în lupta împotriva Rusiei, relatează EFE. „Vrem să transmitem la Ankara un semnal clar de sprijin pentru Ucraina.

Guvernul propune ca, în calitate de aliaţi europeni ai NATO, să oferim Kievului un angajament ferm de finanţare”, a afirmat cancelarul Merz într-o apariţie după o întâlnire la care au participat omologii săi din Italia, Polonia, Regatul Unit, precum şi preşedintele Franţei. În opinia cancelarului german, acest angajament ar transmite Rusiei mesajul clar că „Ucraina rămâne puternică şi că sprijinul Europei nu scade”. „De la summitul G7 de la Evian mai putem adăuga că există o unitate transatlantică aşa cum nu s-a mai văzut de mult timp.

Sperăm ca Moscova să tragă concluziile potrivite din aceasta. A venit momentul să începem negocierile de pace”, a indicat Friedrich Merz. De la summitul G7 de la Evian, care a avut loc acum o săptămână, „la nivel transatlantic suntem mai uniţi ca oricând”, a accentuat Merz.

Preşedintele francez Emmanuel Macron a făcut şi el referire la apropierea dintre europeni şi americani. Preşedintele Macron a menţionat că, în acest moment, europenii şi americanii „se apropie din nou”, inclusiv în ceea ce priveşte disponibilitatea SUA de a creşte presiunea asupra Rusiei. „Cred că ceva foarte important care s-a întâmplat în ultimele zile este clarificarea poziţiei noastre comune”, a afirmat şeful statului francez.

„Faptul că, pentru prima dată în 18 luni, toţi membrii G7 au semnat un text comun, iar Statele Unite susţin împreună cu noi integritatea teritorială a Ucrainei, precum şi protecţia infrastructurilor sale şi sunt, de asemenea, dispuse să impună sancţiuni împotriva Rusiei, arată că avansăm într-o direcţie comună”, a explicat el. Preşedintele Macron a indicat că toate acestea sunt aspecte care trebuie „consolidate” în prezent, atât în discuţiile de la summitul NATO din iulie de la Ankara, cât şi la reuniunea Coaliţiei Voluntarilor pentru sprijinirea Ucrainei de pe 13 iulie de la Paris. Prim-ministrul în exerciţiu al Regatului Unit, Keir Starmer, a evidenţiat, la rândul său, că Rusia dă semne de slăbiciune în faţa Ucrainei, ceea ce ar trebui să încurajeze să se pună mai multă presiune asupra Moscovei.

„Vrem să continuăm să profităm de noul impuls pe care l-a generat Ucraina. Ucraina a reuşit să facă Rusia să se retragă pe câmpul de luptă, ceea ce reprezintă semne clare că Rusia, şi în alte domenii”, precum economia, „slăbeşte şi se prăbuşeşte”, a precizat el. „Trebuie să creştem presiunea asupra economiei ruse.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *