Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Cum s-a transformat politica românească într-un festival al ipocriziei După 50 de zile de criză politică și guvernamentală, liderii tuturor partidelor politice, indiferent de culoare sau de orientare, dau dovada unui șir nesfârșit de poziționări care frizează ipocrizia. PNL, prin vocea lui Ilie Bolojan, a decis, în mai multe rânduri, să nu mai colaboreze cu PSD nici în plan parlamentar, nici în plan guvernamental.
După care a propus instalarea unui guvern minoritar, fie în jurul PNL, care să fie votat de PSD, fie PSD, care să fie votat de PNL. USR vine tare din urmă la acest festival al ipocrizie i și, cu toate că a decis, la rândul său, să nu mai colaboreze cu PSD, propune ca PSD să voteze instalarea unui guvern PNL-USR-UDMR, cu premier tehnocrat, iar după un an, cu același premier tehnocrat, să fie instalat un guvern PSD, sprijinit de PNL, USR și UDMR. Liberalii plusează cu o ipocrizie politică maximă.
După ce, cu patru parlamentari racolați de la AUR, SOS România și POT, l-au criticat pe Adrian Veștea că a negociat instalarea unui guvern cu parlamentari proveniți de la aceste partide, PNL a propus, în Biroul Permanent Național, să instaleze la conducerea filialei Ialomița a PNL un senator PACE, ales pe listele SOS România. Nici AUR nu se lasă mai prejos și, în același stil ipocrit, îi cere lui Nicușor Dan să numească un premier de la AUR, dar, în același timp, vrea și alegeri parlamentare anticipate. Un prim exemplu al acestui festival de ipocrizie politică este acela comunicat de liderul Partidului Național Liberal, Ilie Bolojan, imediat după ce a ieșit de la consultările pe care le-a convocat președintele României, Nicușor Dan.
În ultimele 50 de zile, PNL a votat, de mai multe ori, în forurile sale statutare, că această formațiune politică nu va mai colabora în plan parlamentar și guvernamental cu Partidul Social Democrat. Cu toate acestea, delegația liberală i-a prezentat președintelui României două variante de deblocare a crizei politice, prin instalarea la Palatul Victoria a unui guvern minoritar, susținut din Parlament de toate cele patru formațiuni politice care au alcătuit fosta Coaliție de guvernare. O primă variantă propusă de Bolojan ar fi un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, dar care să fie votat din Parlament de PSD.
A doua variantă propusă este instalarea unui guvern minoritar monocolor PSD, care să fie votat din Parlament de PNL, USR și UDMR. Iar ambele variante de guvern să aibă în buzunar certitudinea că partidele sau partidul rămas în opoziție nu inițiază, în următoarele șase luni, o moțiune de cenzură. PSD a afirmat, deja, că nu va vota instalarea unui guvern din care nu face parte, iar USR exclude, deocamdată, să voteze un premier de la PSD.
Indiferent de varianta care va fi agreată de președintele României, PNL propune încheierea unui acord politic parlamentar între cele patru partide. Ceea ce înseamnă colaborare politică parlamentară și guvernamentală a PNL cu PSD, lucru ce intră în contradicție flagrantă cu deciziile liberalilor, adoptate în forurile statutare. Un al doilea exemplu de ipocrizie politică este generat de USR, formațiune care a votat, de asemenea, în forurile sale statutare că nu mai colaborează cu PSD.
După ce Ilie Bolojan a făcut aceste propuneri către președintele României, progresiștii au intrat într-un mic conflict atât cu PNL, cât și cu UDMR, deoarece aceste două partide s-au declarat dispuse să sprijine instalarea unui guvern PSD. Ieri, liderul progresist Dominic Fritz, declarat definitiv de Înalta Curte de Casație și Justiție ca aflat în conflict de interese, a venit cu o variantă inedită, care reprezintă, în fapt, o soluție pe care USR a repugnat-o în trecut, aceea a rotativei la guvernare.