Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Articole » Circulaţia autobuzelor este oprită în Alba de o săpătămână / Primăria a depus la Tribunalul Alba o cerere de ordonanţă preşedinţială, pentru a obliga operatorul privat să asigurare o treime dintre curse Circulaţia autobuzelor este oprită în Alba de o săpătămână / Primăria a depus la Tribunalul Alba o cerere de ordonanţă preşedinţială, pentru a obliga operatorul privat să asigurare o treime dintre curse 24 iun. 2026 Redacția • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: Alba24 Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Transportul public local este sistat de o săptămână în Alba Iulia, după ce angajaţii firmei care prestează acest serviciu au oprit lucrul, în 17 iunie, nemulţumiţi că nu şi-au mai primit salariile şi tichetele de masă de peste două luni, transmite Agerpres. După ce Municipiul Alba Iulia, prin primarul Gabriel Pleşa, a depus la Tribunalul Alba o cerere de ordonanţă preşedinţială, pentru obligarea operatorului privat în asigurarea unei treimi dintre curse, instanţa a stabilit, miercuri, drept termen pentru soluţionarea acesteia în data de 29 iunie, ora 11:00.
Reclamanţi sunt atât Societatea de Transport Public (STP) Alba Iulia, cât şi Asociaţia Intercomunitară de Dezvoltare Alba Iulia – Transport Local (AIDA- TL). De precizat că de la izbucnirea protestului sunt asigurate doar cursele care fac legătura între Alba Iulia şi 12 localităţi rurale, membre în AIDA-TL. Tot miercuri, Primăria a început demontarea automatelor vechi de bilete, aparţinând STP, susţinând că acest lucru este necesar pentru implementarea proiectului „Dezvoltarea sistemului inteligent de management urban la nivelul Municipiului Alba Iulia prin achiziţionarea şi amplasarea automatelor inteligente de eliberare a titlurilor de călătorie în staţiile de îmbarcare călători”, finanţat prin PNRR, care are termen de finalizare 31 iulie.
Reprezentanţii Primăriei susţin că sistemul de e-ticketing utilizat de operator poate funcţiona pe noile automate inteligente. Potrivit STP Alba Iulia, Primăria ar avea o datorie totală de peste 14 milioane de lei, din care aproape 9 milioane de lei prestaţii aferente anului 2025, neachitate şi aflate în două procese pe rolul Tribunalului Alba, şi peste 5 milioane de lei prestaţii aferente anului 2026. STP susţine că toate sumele restante reprezintă compensaţia cuvenită pentru servicii efectiv prestate şi recepţionate şi că neîncasarea acestor sume pe parcursul a doi ani consecutivi a condus la blocajul financiar actual al operatorului, fiind în imposibilitatea de a plăti la termen salariile.
În replică, Primăria Municipiului Alba Iulia susţine că „este la zi cu plata facturilor care se încadrează în cuantumurile aprobate prin bugetul local pentru serviciul de transport public”. În ceea ce priveşte obligaţiile salariale restante, reprezentanţii administraţiei locale consideră că este o problemă care ţine de relaţia dintre operator şi personalul său.