Discurs la conferinţa ZF „Cei mai mari jucători din economie” „Cei mai mari jucători din economie” este o conferinţă şi un concept pe care, l-am inventat acum mai bine de 20 de ani împreună cu colegii din redacţia ZF pentru a avea o structură. În 2006 am avut prima ediţie a anuarului „Cei mai mari jucători din economie”, din ideea de a structura puţin economia românească şi de a fi cât mai relevanţi ca ziar financiar.
Eram şi noi la început. Atunci, economia românească era în plină creştere. Vă amintiţi perioada de preaderare la UE.
Până la criza financiară din 2008-2009, totul se dubla de la an la an. Despre ce să scrii mai întâi? Şi ne-am gândit cum ar fi să împărţim economia în aproximativ 80 de sectoare de activitate şi să prezentăm primii zece jucători: cifra de afaceri, profitul, numărul de salariaţi, acţionarii, directorul general şi telefonul.
E-mailul directorului general şi telefonul erau inclus până să vină standardele GDPR. Acesta a fost unul dintre primele anuare, sau cred că primul anuar al Ziarului Financiar. Spre suprinderea noastră an de an a căpătat tracţiune şi a reuşit să se menţină pe piaţă.
Între timp am mai venit şi cu Top 1. 000 cei mai bogaţi oameni din România, Top 100 Valoroase şi altele. Dar „Cei mai mari jucători din economie” pot să spun că a fost printre primele şi ne-a ajutat mult şi în administrarea informaţiei şi în ideea de a rămâne relevanţi pe piaţă, pe care o avem zilnic ca furnizor de informaţie de business.
Pentru că, până la urmă, jucătorii creează creşterea. Ceea ce avem ca rezultat în macroeconomie nu este decât un efect al iniţiativelor dumneavoastră, al modului în care antreprenorii, directorii executivi din multinaţionale şi din companiile româneşti văd viitorul şi al deciziilor strategice pe care le iau. Se întâmplă lucruri pe care poate nu le sărbătorim suficient şi de care ar trebui să ne amintim mai des.
La 1 ianuarie 2027 vom avea 20 de ani de la aderarea la Uniunea Europeană. Exact această perioadă este acoperită de anuarul nostru în 2026. Am ajuns în această perioadă la o paritate a puterii de cumpărare de aproximativ 80% din media Uniunii Europene.
De aceea noi am decis ca anul acesta, ca temă, să ne întrebăm ce ne-a adus creşterea în ultimii 10 ani şi cum putem să accelerăm din nou în următorii 10-15 ani. Dacă vom putea menţine ritmul de creştere? Până acum doi-trei ani era mai mult optimism.
Însă războiul din Ucraina, conflictul din Iran, preţurile la energie şi pandemia ne-au dat puţin peste cap. Acum trecem printr-o perioadă dificilă. Haideţi să vedem comparativ cum arăta economia şi din punct de vedere grafic, ce se întâmpla în aceşti ani.
În primul rând, am început prin a măsura în milioane de euro. Încă leul nu era consolidat. Ne amintim că în 2005 am avut „noaptea leului greu”, când s-au tăiat cele patru zerouri.
Între timp am trecut la lei, iar moneda este mult mai stabilă. Dar uitaţi-vă ce creştere frumoasă. De exemplu, Sicomed, actuala Zentiva, avea atunci o cifră de afaceri de aproximativ 60 de milioane de euro, iar astăzi este la aproape 300 de milioane de euro.
Terapia avea în jur de 50 de milioane de euro, iar astăzi este tot în jurul a 300 de milioane de euro. Deci de cinci-şase ori mai mult. Dacă nu aţi crescut de cinci-şase ori în aceşti 20 de ani, înseamnă că nu aţi fost în piaţă, ca să spunem aşa.
Cam aceasta a fost creşterea. Media marilor jucători a fost similară. Îi avem astăzi prezenţi pe scenă pe reprezentanţii marilor jucători din industria mobilei, cu creşteri comparabile.
Piaţa auto la fel. Vom avea şi astăzi reprezentanţi ai acestui sector. Vă spuneam: cifră de afaceri, profit net, număr de salariaţi, director general, acţionari majoritari.
Să ai, dintr-o singură privire, întreaga piaţă. Vine un expat, vine un om de vânzări, ia acest Anuar şi înţelege rapid contextul.