Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. „„Azi am fost dat afară din partidul în care am câștigat fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot. Nu prin numire, nu prin relații, ci prin vot”, spune Thuma, și adaugă că nu a ocupat niciodată o funcție numită politic, ci doar funcții pentru care „cetățenii și-au dat acordul explicit, cu ștampila pe buletin”.
Thuma spune că refuză categoric să renunțe la mandatul său, și-l acuză pe Bolojan că trăiește într-o distopie orwelliană unde „unii sunt mai egali decât alții, iar diferența de opinie este o crimă care se pedepsește”. ” „Acum, omul care a trăit din sinecurile pe care azi le critică îmi cere să renunț la mandatul pentru care cetățenii m-au votat. Nu o voi face”, scrie Thuma.
Și motivează de ce nu vrea să accepte decizia conducerii PNL. „Statutul PNL e clar: Ca președinte de filială, demisia se solicită de Biroul Politic Județean Ilfov. Azi, în PNL Ilfov, am susținerea fiecăruia dintre colegii cu care am construit această filială.
De aceea nu am demisionat și nu o voi face. Voi folosi toate căile legale pentru a împiedica un abuz să se îmbrace în procedură”. Thuma avertizează că, „după această epurare, PNL, cel mai puternic partid de dreapta din România, ajunge să conteze la fel de puțin ca USR.
De la 15%, la 10%. Ăsta e prețul «reformei»: Un PNL mai mic, mai slab, și mai singur, dar mai ascultător”. „Eu nu am intrat în politică pentru jocuri.
Am intrat pentru reprezentare. Sunt aici pentru cei 32 de primari (din cei 40 din județul Ilfov) cu care am mers din ușă în ușă în campanie și pentru comunitățile din Ilfov cărora le-am câștigat încrederea împreună. Ei m-au ales.
Ei mă țin aici. Și pentru ei rămân și lupt”, adaugă el. „O ultimă observație, am fost dați afară din PNL pentru că, chipurile, eram prea apropiați de PSD.
Între timp, domnul Bolojan declară azi, după consultările de la Cotroceni, că ar susține un guvern minoritar construit în jurul PSD. Colegii mei au susținut un guvern condus de un premier PNL, până mai ieri, al doilea om din partid. Deci întrebarea e simplă: Cine sunt, de fapt, psd-iștii din PNL?
” Hubert Thuma este considerat capul rebeliunii din PNL împotriva lui Ilie Bolojan. Împreună cu alți membri de partid apropiați lui au încercat un puci în partid după desemnarea lui Adrian Veștea ca premier. Comentarii Bogdan77 19:26, 23.
06. 2026 Cam târziu dar mai bine așa decât niciodată. În sfârșit se curăță PNL.
Să se transfere la partenerii lui de la PSD. Sigur va fi binevenit acolo în clubul corupților și impostorilor. E de-a dreptul id.
i. ot, nu diferența de opinie ”l-a dat afară”, ci faptul că nu a respectat hotărârea partidului din care face parte. Opinia e una, dar hotărârea votată de majoritate se transformă în obligație, că altfel n-ar mai fi democrație, altfel n-ar mai respecta nimeni nicio lege ”pentru că are altă opinie” (sau e suveran născut viu).
Du-te la Psd, dacă te primesc. Să vezi câtă încredere au în trădători, după ce nu le mai sunt de folos. N-a iesit inca nci un pzd-ist la sustinere?
Ce mai lacrimi, ce mai jale Esti un penal dovedit, cu acte. Te recupereaza pesedeaua, ca ei au destui d-astia ca tine!