Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Articole » Protestele ample din Tirana declanșează un conflict între Albania și Iran Protestele ample din Tirana declanșează un conflict între Albania și Iran 23 iun. 2026 Laura Nițulescu • Articole –> SHARE: WhatsApp icon sursa foto: Olsi Shehu / AFP / Profimedia Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Prim-ministrul Albaniei, Edi Rama, acuză Teheranul că exploatează protestele antiguvernamentale legate de proiectul Zvërnec – asociat cu președintele SUA, Donald Trump – în timp ce Iranul se apără susținând că Tirana îl folosește ca țap ispășitor. Potrivit TiranaTimes, ceea ce a început ca un protest al ecologiștilor, preocupați să stopeze un proiect turistic controversat în zona protejată din Zvërnec și care e asociat președintelui american Trump – a intrat într-o nouă fază, mai explozivă, după ce prim-ministrul Edi Rama a acuzat Iranul că încearcă să exploateze demonstrațiile și să le transforme într-o campanie mai amplă împotriva guvernului său.
Disputa s-a intensificat după ce Esmaeil Baqaei, purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe al Iranului, a comentat protestele din Tirana și a folosit sloganuri auzite pe străzi, printre care „Nu corupției”, „Vrem dreptate” și „Rama, pleacă”. Rama a răspuns dur pe X, afirmând că „guvernul ayatollahilor de la Teheran” s-a alăturat acum oficial protestului. Pentru Rama, reacția iraniană nu a fost doar o simplă provocare diplomatică.
A fost o dovada că actori străini încercau să folosească o dispută internă legată de mediu pentru a submina stabilitatea Albaniei, imaginea sa de destinație sigură pentru investițiile străine și relațiile sale cu partenerii strategici. Acuzația iraniană nu a fost prima încercare a lui Rama de a încadra protestele într-un context de politică externă. În primele zile ale tulburărilor, prim-ministrul Albaniei părea să arate cu degetul și spre Grecia, sugerând că mass-media grecească și platformele online cu un număr mare de urmăritori amplificaseră mesajul protestatarilor și se alăturaseră oponenților interni ai proiectului Zvërnec.
Într-o postare pe rețelele sociale citată în presa locală, Rama a afirmat că, „pentru prima dată în 35 de ani”, mass-media greacă și paginile cu milioane de urmăritori din Grecia s-au aliniat cu ceea ce el a numit „vulturii”, o referire ironică la protestatari. El a susținut că Albania țintește spre „Olimpul turismului” printr-o investiție majoră care implică parteneri americani și qatariți și a sugerat că opoziția față de proiect este legată de disconfortul străinilor față de ambițiile turistice ale Albaniei. Analiștii au pus la îndoială acest argument, afirmând că nu e susținut de dovezi și că scopul este o distragere a atenției de la cauzele interne ale protestelor.
Un expert de rang înalt în politică externă de la Institutul Albanez pentru Studii Internaționale a afirmat că sugestia potrivit căreia Grecia s-ar teme de concurența din partea turismului albanez „nu pare să se bazeze pe fapte și este greu de luat în serios”. Acoperirea mediatică greacă a unui protest de amploare dintr-o țară vecină, a adăugat expertul, nu constituie în sine o ingerință. Potrivit unui analist local, discursul general de a da vina pe „dușmanii externi” are ecouri istorice profunde în Albania.
