„Este un act de recunoaștere a valorii sale profesionale și un gest de respect pentru operele dăruite publicului din țară și din străinătate” , transmite Ministerul Culturii. Anunțul vine după aniversarea de 83 de ani a reputatului regizor Andrei Șerban.
De-a lungul carierei sale, Andrei Șerban a pus în scenă numeroase spectacole de teatru și operă în peste 39 de țări. Acesta a colaborat, timp de două decenii cu numeroase teatre din SUA, precum La MaMa Theatre, Yale Repertory Theatre, dar și New York City, Seattle şi Los Angeles Opera. În Europa, a lucrat pentru Opera din Paris, Geneva, Viena, dar şi Bologna.
A lucrat și alături de Welsh National Opera, din Regatul Unit, precum și Helsinki Lilla Teatern, dar și La Comédie Française din Paris. Acesta a pus spectacole în scenă chiar și în Japonia, pentru Shiki Company of Tokyo. În România, reputatul Andrei Șerban a fost regizor al TNB din 1990 în 1993.
Acesta a montat spectacole precum Pescăruşul de Cehov, la Teatrul Radu Stanca din Sibiu, Spovedanie la Tanacu , după omonim al Tatianei Niculescu Bran, Purificare de Sarah Kane, la Teatrul Naţional din Cluj, Unchiul Vanea de Cehov, la Teatrul Maghiar din Cluj, pentru care a primit două premii UNITER, pentru cea mai bună regie şi cel mai bun spectacol. În 2008, a montat Lear de Shakespeare la Teatrul Bulandra, o versiune modernă, recompensată tot cu două premii UNITER, conform Teatrului Național București. „ Andrei Serban a primit cu bucurie această distincție, subliniind că o consideră o reconfirmare a contribuției sale la un teatru „nou, curajos, riscant și viu.
În special viu, cu o aspirație pe verticală spre acest cuvânt esențial: calitate. Calitatea artistică, imposibilă fără calitatea umană” , mai transmite Ministerul Culturii. Propunerea a fost înaintată de directoarea TNB, Ada Hausvater și reprezintă „un binevenit gest de considerație„ și „de abilitate profesională”.
Demersul a fost susținut și de către ministrul Culturii, Demeter András István.