Handout photo dated February 20, 2018 shows the Gold crew of the Ohio-class ballistic-missile submarine USS Kentucky (SSBN 737) transits the Hood Canal as the boat returns to its homeport at Naval Base Kitsap-Bangor, Wash, USA. In a rare announcement, the US military said a guided missile submarine has arrived in the Middle East, a message of deterrence clearly directed at regional adversaries as the Biden administration tries to avoid a broader conflict amid the Israel-Hamas war. US Central Command said on social media Sunday that an Ohio-class submarine was entering its area of responsibility. The social media post did not name the sub, but the US Navy has four Ohio-class guided missile submarines, or SSGNs, which are former ballistic missile subs converted to fire Tomahawk cruise missiles rather than nuclear-tipped ballistic missiles. U.S. Navy,Image: 820105325, License: Rights-managed, Restrictions: *** HANDOUT image or SOCIAL MEDIA IMAGE or FILMSTILL for EDITORIAL USE ONLY! * Please note: Fees charged by Profimedia are for the Profimedia's services only, and do not, nor are they intended to, convey to the user any ownership of Copyright or License in the material. Profimedia does not claim any ownership including but not limited to Copyright or License in the attached material. By publishing this material you (the user) expressly agree to indemnify and to hold Profimedia and its directors, shareholders and employees harmless from any loss, claims, damages, demands, expenses (including legal fees), or any causes of action or allegation against Profimedia arising out of or connected in any way with publication of the material. Profimedia does not claim any copyright or license in the attached materials. Any downloading fees charged by Profimedia are for Profimedia's services only. * Handling Fee Only ***, Model Release: no , Credit line: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » SUA anunţă livrarea către Filipine a patru submarine pentru a patrula în Marea Chinei de Sud SUA anunţă livrarea către Filipine a patru submarine pentru a patrula în Marea Chinei de Sud 23 iun. 2026 Rareș Constantin • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: ABACA / Abaca Press / Profimedia Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul Ambasada Statelor Unite din Manila a anunţat marţi livrarea a patru vehicule autonome subacvatice şi de suprafaţă armatei filipineze în contextul ostilităţilor pe care arhipelagul din Asia de Sud-Est le are cu Beijingul pentru teritorii din Marea Chinei de Sud, informează agenția de știri EFE, citată de Agerpres. „Livrarea acestor aparate, evaluate la 754 de milioane de pesos filipinezi (13 milioane de dolari), demonstrează angajamentul nostru” de a asigura „un Indo-Pacific liber şi deschis, prin consolidarea capacităţii Filipinelor de a detecta şi răspunde provocărilor maritime şi activităţilor ilegale pe mare”, a precizat misiunea diplomatică într-un comunicat.

Este vorba de submarine autonome Triton (AUSV) capabile să colecteze date în ocean atât la suprafaţă, cât şi sub apă. Funcţionează pe bază de energie solară, ceea ce permite fiecărei unităţi să opereze timp de până la 30 de zile consecutive. „Domeniul maritim al Indo-Pacificului este vast, conflictual şi crucial, iar Filipine se află în centrul acestuia, a subliniat Bridgette Walker, însărcinat cu afaceri a ambasadei SUA, considerând că Marea Chinei de Sud „necesită o supraveghere constantă şi de lungă durată pe care nicio navă sau aeronavă nu o poate asigura singură”.

În mai, în Dialogului Shangri-La de la Singapore, cea mai importantă conferinţă anuală de securitate din Asia, Filipine au criticat activităţile Chinei în aceste ape, unde Manila şi Beijingul îşi dispută suveranitatea asupra mai multor insule. În ultimii ani s-au înregistrat frecvent incidente între vase şi aeronave ale ambelor ţări în această zonă strategică prin care trece aproape 30% din comerţul maritim mondial şi care adăposteşte importante locuri de pescuit şi potenţiale rezerve de petrol şi gaz. Principalul risc este ca această regiune să devină scena unui potenţial conflict între Beijing şi Washington, pentru că, deşi SUA nu au niciun conflict direct de suveranitate, menţin în vigoare un pact de apărare reciprocă cu Manila.

De la preluarea funcţiei de preşedinte de către Ferdinand Marcos Jr. în 2022, Manila şi-a intensificat cooperarea în domeniul apărării cu Washingtonul.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *