Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Liderul USR l-a criticat pe Veștea și pentru apropierea față de PSD Ministrul interimar al Economiei, Irineu Darău, a lansat un atac dur la adresa Guvernului propus de Adrian Veștea, acuzând că a încercat să formeze o majoritate parlamentară „a tot ceea ce este mai rău în politica românească”. Ministrul Darău a lansat atacuri dure la adresa lui Adrian Veștea și a susținătorilor politici.
În încercarea de formare a unui guvern, Veștea s-a bazat pe susținerea Partidului Social Democrat și s-a arătat deschis și pentru susținerea din partea AUR. Luni seara, înainte de vot a mers chiar la sediul partidului condus de George Simion pentru discuții privind planul de guvernare și o eventuală susținere la votul din plenul reunit. â „Ați încercat cu disperare o coalizare a tot ceea ce este mai rău în politica românească.
Forțele antireforme, forțele corupte, forțele antidemocratic, forțele pro rusești. Încercați o restaurația un regim fesenisto-securist, prorus, retrograd, corupt, risipitor, izolaționist. Vreți să ne duceți la pieire”, atacă Darău.
Liderul USR l-a criticat pe Veștea și pentru apropierea față de PSD: „Ați ajuns un fost liberal, să continuați linia Iliescu-Năstase-Ponta-Dragnea-Ciolacu. Să vă fie rușine”. „Nu este un guvern acesta.
Este o caricatură politică, plină de aranjamente de culise, plină de trădări și făcută doar cu interesul pentru funcții și compromisuri. Nu doriți reforme, nu este nimic onest în demersul dumneavoastră. Mi-e rușine de rușinea dumneavoastră”, continuă Darău atacul.
„Așa arată un trădător, așa arată un iliberal, așa arată un fripturist, așa arată definiția corupției morale”, conchide ministrul.