Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Hepta/ Miruță taxează negocierile din culise Radu Miruță a criticat dur apropierea partidelor PSD și AUR în privința învestirii Guvernului condus de Adrian Veștea, subliniind că învestirea unui Executiv susținut de AUR ar reprezenta oferirea de relevanță politică unui partid aflat în opoziție cu Strategia Națională de Apărare. Radu Miruță a transmis că învestirea unui Guvern cu voturi din partea parlamentarilor AUR ar vulnerabiliza România din perspectiva securității naționale, amintind astfel poziționări exprimate de liderii formațiunii conduse de George Simion.

Ministrul a acuzat PSD că ignoră aceste aspecte și că este dispus să colaboreze cu o formațiune pe care o consideră aflată „pe contrasens cu interesul de securitate al României”. „Poziția exprimată de AUR prin vocea lui George Simion intră în contradicție directă cu această evaluare, iar PSD nu dă 2 bani și se aliază cu cei aflați pe contrasens cu interesul de securitate al României. Un acord politic între PSD și AUR pentru susținerea unui guvern contrazice direcția stabilită prin strategiile de securitate ale României.

Niciun interes de partid nu poate fi pus deasupra interesului național”, mai notează Miruță. Oficialul a criticat și declarațiile contradictorii ale liderului AUR: „Guvernul propus de PSD a ajuns la vot doar cu acordul tacit al AUR. Fără acest sprijin, procedura nici nu ar fi putut merge mai departe.

Dacă acest cabinet va fi instalat, va fi și datorită voturilor AUR. George Simion nu va avea miniștri în guvern, dar va putea revendica faptul că a contribuit la aducerea PSD la putere”. În contextul audierilor de luni din Parlament privind instalarea Guvernului condus de Adrian Veștea, ministra interimară a Mediului, Diana Buzoianu, a acuzat că Executivul se bucură de sprijini din partea parlamentarilor AUR.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *