Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!
4Mind Sport 2024 Home » Articole » SUA dau undă verde operațiunilor cu petrol iranian până pe 21 august SUA dau undă verde operațiunilor cu petrol iranian până pe 21 august 22 iun. 2026 Rareș Constantin • Articole –> SHARE: WhatsApp icon Sursa foto: AFP / AFP / Profimedia Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul SUA au autorizat operațiunile cu petrol și produse petroliere iraniene până pe 21 august, potrivit unui document publicat de Oficiul pentru Controlul Activelor Străine al Departamentului de Trezorerie al SUA, transmite MEDIAFAX . SUA au suspendat luni sancțiunile asupra petrolului iranian până pe 21 august, ca parte a memorandumului de înțelegere semnat cu autorităţile de la Teheran.
„Toate tranzacțiile” care anterior erau „interzise” privind producția, vânzarea și transportul de hidrocarburi de origine iraniană „sunt autorizate până pe 21 august, ora 00:01”, ora Washingtonului, potrivit unei licențe publicate pe site-ul Departamentului Trezoreriei SUA, care gestionează sancțiunile economice. Secretarul Trezoreriei, Scott Bessent, a afirmat că autorizația vine după „discuții productive” între Teheran și Washington, în Elveția. JD Vance, vicepreședintele SUA a afirmat luni că s-au făcut „progrese mari” în timpul discuțiilor din Elveția, în ciuda declarației Iranului din weekend că a închis Strâmtoarea Ormuz.
Comandamentul Central al SUA a afirmat că Ormuz nu a fost închis. Vance a afirmat că Iranul a fost de acord să permită inspectorilor de arme de la Agenția Internațională pentru Energie Atomică să se întoarcă în Republica Islamică. Bessent a spus că Teheranul s-a angajat să asigure un tranzit liber și deschis prin Ormuz.
Marina SUA a ridicat joi blocada asupra porturilor și zonelor de coastă ale Iranului. Supertancurile iraniene și-au pornit transponderele, după ce s-au întunecat în timpul războiului, în timp ce părăsesc regiunea încărcată cu petrol. Iranul încărca de obicei peste 1,5 milioane de barili pe zi pentru export înainte ca SUA să impună blocada în aprilie.
Majoritatea exporturilor de petrol ale Teheranului mergeau către China. Încărcările sale au scăzut la doar 260. 000 de barili pe zi în mai, odată cu intrarea în vigoare a blocadei, anunță CNBC.
Traficul naval prin Ormuz a scăzut în timpul războiului, deoarece Iranul a atacat nave, declanșând cea mai mare întrerupere a aprovizionării cu petrol din istorie. Aproximativ 20% din aprovizionarea globală cu țiței era exportată prin strâmtoare înainte de conflict. Traficul a crescut de când SUA și Iranul au semnat un memorandum de înțelegere pe 17 iunie.
Tranzitele au crescut brusc la 35 sâmbătă, înainte de a scădea la 17 traversări duminică, pe fondul confuziei cu privire la faptul dacă strâmtoarea era deschisă sau închisă, potrivit datelor de la Kpler. Traficul rămâne mult sub nivelurile de dinainte de război, când peste 100 de nave tranzitau zilnic Ormuz. Iranul trebuie să permită navelor să tranziteze strâmtoarea Hormuz fără taxă timp de 60 de zile, în potrivititate cu acordul cu SUA.
După această perioadă, Teheranul ar trebui să discute modul în care va fi administrată strâmtoarea cu Omanul și statele din Golf, lăsând deschisă posibilitatea ca taxele să fie impuse la o dată ulterioară.
