Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată USR vrea să oblige benzinăriile să primească autocare de călători! Transportatorii cer intervenţia Inspectoratului pentru Situații de Urgență şi a Ministerului de resort pentru a le interzice firmelor internaționale să folosească benzinăriile pe post de stații de îmbarcare.

USR sare în apărarea firmelor care refuză să folosească autogările și a depus amendamente la OUG nr. 27 din 2011 privind transporturile rutiere, astfel încât să permită această anomalie, deși încalcă astfel regulamentele europene de transport, care prevăd folosirea unor spații special amenajate și autorizate pentru îmbarcare a pasagerilor. În privința benzinăriilor mai sunt și probleme legate de siguranța la incendii, iar transportatorii români au depus adrese oficiale la Ministerul Transporturilor, la Parlament și la Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, pentru a putea împiedica modificarea actului normativ din 2011, mai ales pentru a se evita posibile dezastre.

Transportul rutier de persoane este reglementat, conform regulamentelor europene, dar în România se găsesc mereu variante ocolitoare pentru orice regulă, lege sau regulament. Una dintre cerințele europene este ca autocarele și microbuzele care transportă pasageri să aibă stații amenajate și să facă îmbarcarea în autogări autorizate. Evident, fiecare autogară percepe și o taxă de la transportatori, iar unii au încercat să evite plata suplimentară pentru staționare, la îmbarcarea pasagerilor, folosind benzinăriile pe post de loc de întâlnire.

Au obținut chiar avizarea de la Transporturi, pentru trasee care fixează punctul de îmbarcare la benzinărie, deși se încalcă astfel normele IGSU. De anul trecut, firmele românești nu mai folosesc benzinăriile pe post de stații de îmbarcare, dar au rămas autocare ale unor companii străine care tranzitează România și preiau călători din benzinării, specificând în ofertele lor comerciale că îmbarcarea se va face la benzinărie, în mai multe locuri din țară. Pentru că legislația nu prevede posibilitatea de folosire a benzinăriilor ca puncte de îmbarcare, iar transportatorii au cerut deja Ministerului de resort să elimine această practică și să-i oblige pe toți șoferii de autocar să folosească spațiile special amenajate și autorizate pentru îmbarcare, parlamentarii USR au depus o propunere de modificare legislativă care să desființeze autogările și să lase autocarele să parcheze oriunde pentru a face îmbarcarea, inclusiv în benzinării – așa cum se practică deja și e în afara legii.

Confederația Operatorilor și Transportatorilor Autorizați din România (COTAR) a transmis adrese către instituții, pentru a opri această inițiativă de modificare a legislației care ar crea haos, dar mai ales ar putea duce la dezastre, pentru că aglomerația de autocare în spațiul unei benzinării poate provoca incendii și explozii. Transportatorii cer intervenția IGSU, subliniind că propunerile de modificare a OG nr. 27/2011, în special asupra definiției „stației publice” pe care le cere USR ar putea arunca în aer benzinăriile și ar putea duce la moartea a zeci de persoane într-un singur astfel de accident.

„Noi am transmis sesizarea către toate instituțiile. Benzinăriile care primesc mai multe autocare concomitent riscă să sară în aer și să omoare zeci sau sute de oameni. Vom dezbate mai mult când mergem la Parlament, dar IGSU ar trebui să ia act de această situație inadmisibilă.

Propunerile USR încalcă și regulamentele europene privind transportul rutier de persoane, deși partidul se declară proeuropean, deși nu respectă niciun regulament. Este o problemă gravă de siguranță a pasagerilor, în primul rând, pentru că într-o benzinărie unde este aglomerație, cu multe autocare și mașini, pot fi și loviți pasagerii care coboară din autocare.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *