Urmăreşte Jurnalul pe Discover Adaugă Jurnalul ca sursă preferată Hepta/Strâmtoarea Ormuz, punctul nevralgic al negocierilor dintre SUA și Iran Negocierile la nivel înalt din Elveția, care vizează încetarea definitivă a războiului cu Iranul, s-au încheiat luni dimineață, fiind planificate discuții la nivel inferior pentru restul săptămânii, în contextul în care Iranul și Statele Unite au convenit să creeze o „celulă de deconflict”. O declarație a mediatorilor Pakistan și Qatar a precizat că celula va include guvernul libanez și va „asigura respectarea încheierii operațiunilor militare din Liban”.

Rămâne, însă neclar dacă acest lucru va fi suficient pentru a opri luptele dintre miliția Hezbollah, susținută de Iran, și Israel, care ocupă Libanul și insistă că trebuie să mențină mână liberă pentru a ataca militanții care lansează atacuri în nordul Israelului, relatează AP. Discuțiile au marcat începutul unui proces diplomatic de 60 de zile care urmărește ajungerea la un acord permanent pentru a pune capăt războiului cu Iranul. Însă luptele din Liban rămân unul dintre principalele puncte de conflict.

Între timp, Iranul a insistat că a închis din nou, în weekend, Strâmtoarea Ormuz crucială pentru transporturile de energie, în timp ce SUA a afirmat că traficul a continuat. Negocierile au avut un început tensionat duminică în Elveția, când Teheranul s-a simțit ofensat de amenințarea președintelui american Donald Trump cu un atac și de avertismentul său că președintele Iranului ar trebui să fie atent la ce spune.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *