Editoriale Articole Analize Anchete Video G4Plus Contact Donează Donează aici. Susține o presă liberă.

Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media. HealthyLife InspiRO Life FERMA DUTTON pe SkyShowtime Flexibilitatea, noul ritm al muncii Travel Sportz Fashion Timp liber ENTR Evenimente G4Debate Orașul meu Green News COHERO4EU Ochii pe rețele Tech Trends Showcase Apă și Energie Investiții la bursa WizzTravel Feed Your Brain Beach Please! Sweet Movie Mercedes-Benz (e)Sprinter: succesul afacerii mele!

4Mind Sport 2024 Home » Articole » Cod galben de temperaturi ridicate și discomfort termic în mai multe zone din țară / Maximele vor ajunge până la 34 de grade Cod galben de temperaturi ridicate și discomfort termic în mai multe zone din țară / Maximele vor ajunge până la 34 de grade 22 iun. 2026 Rareș Constantin • Articole –> SHARE: WhatsApp icon sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea Adaugă-ne ca sursă preferată în Google Urmărește-ne in Discover Ascultă articolul ANM a emis un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și discomfort termic accentuat, ce va viza mai multe zone din țară, transmite MEDIAFAX . ANM a emis, luni, un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat pentru mai multe zone din România.

Luni, „în Maramureș, nordul și centrul Transilvaniei, nord-estul Moldovei, sudul Olteniei, sudvestul Munteniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 34 de grade”, a transmis ANM. Codul galben va fi valabil în intervalul orar 12 – 21.

În majoritatea regiunilor, „vremea va fi călduroasă, iar disconfortul termic va fi ridicat mai ales în zona de câmpie din vestul, nord-vestul și sudul țării. Maximele termice vor fi cuprinse între 24 și 34 de grade, cu cele mai mici valori în depresiuni și în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari în nordvestul și sudul țării”, potrivit ANM. Această informare este valabilă în intervalul 22 iunie, ora 10:30 – 24 iunie, ora 21.

Luni, în intervalul orar 12 – 21, a fost emis un cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ. Acesta vizează „la început în zona de munte, apoi în Banat, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1…3 cm). În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi local de 15…25 l/mp și pe arii restrânse vor depăși 30…40 l/mp”, a mai transmis ANM.

Mâine, 23 iunie, în intervalul orar 12 – 21, va intra în vigoare un alt cod galben de instabilitate atmosferică și averse însemnate cantitativ. Acesta vizează „zona de munte, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1…3 cm). În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi local de 15…25 l/mp și pe arii restrânse vor depăși 30…40 l/mp”, conform ANM.

Administrația Națională de Meteorologie a mai transmis că „manifestări specifice instabilității atmosferice vor fi pe arii restrânse și în restul țării”.

By Redacția Ziaro

Echipa editorială Ziaro.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *