Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare digitală. Mititelu a confirmat pe Facebook nominalizarea: „Am acceptat, în urma propunerii premierului desemnat Adrian Ioan Veştea, să fac parte din echipa sa, în calitate de ministru delegat pentru transformare digitală.